вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 3
home Вести

По колку заразени со коронавирус има денес во секој македонски град?

По колку заразени со коронавирус има денес во секој македонски град?

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.174, бројката на оздравени пациенти е 88.778, на починати е 3.018, а бројот на активни случаи изнесува 6.378.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 42900, активни 2845

Куманово 5420, активни 244

Тетово 5312, активни 225

Прилеп 4965, активни 393

Гостивар 3713, активни 116

Штип 3590, активни 92

Битола 3339, активни 127

Велес 3313, активни 229

Охрид 3089, активни 367

Кавадарци 3023, активни 438

Струмица 2638, активни 149

Струга 2337, активни 159

Кочани 1777, активни 48

Кичево 1752, активни 59

Свети Николе 1100, активни 24

Гевгелија 1090, активни 102

Неготино 1066, активни 94

Дебар 785, активни 42

Ресен 784, активни 66

Крива Паланка 775, активни 46

Радовиш 741, активни 41

Делчево 713, активни 224

Берово 631, активни 34

Пробиштип 526, активни 20

Виница 507, активни 23

Валандово 347, активни 19

Демир Хисар 256, активни 11

Кратово 257, активни 28

Македонски Брод 251, активни 8

Крушево 246, активни 47

Богданци 233, активни 10

Демир Капија 227, активни 28

Македонска Каменица 193, активни 5

Пехчево 183, активни 3

Дојран 95, активни 12

Коронавирус