петок, 26. февруари 2021. Вести денес: 5
home Вести

ПО ГРАДОВИ: Еве каква е состојбата со корона вирусот во моментов во Македонија

ПО ГРАДОВИ: Еве каква е состојбата со корона вирусот во моментов во Македонија

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89817, бројката на оздравени пациенти е 75387, на починати е 2754, а бројот на активни случаи изнесува 11676.

Од вчера се евидентираат два контролни тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39024, активни 6767
• Куманово 5062, активни 429
• Тетово 4994, активни 463
• Прилеп 4497, активни 269
• Гостивар 3552, активни 308
• Штип 3454, активни 166
• Битола 3178, активни 219
• Велес 2980, активни 307
• Охрид 2684, активни 387
• Струмица 2487, активни 360
• Кавадарци 2430, активни 365
• Струга 2162, активни 185
• Кочани 1704, активни 116
• Кичево 1681, активни 151
• Свети Николе 1062, активни 48
• Гевгелија 957, активни 117
• Неготино 948, активни 155
• Дебар 725, активни 106
• Ресен 715, активни 116
• Крива Паланка 708, активни 66
• Радовиш 679, активни 50
• Берово 571, активни 52
• Делчево 541, активни 157
• Пробиштип 489, активни 35
• Виница 479, активни 43
• Валандово 325, активни 23
• Демир Хисар 242, активни 14
• Македонски Брод 239, активни 14
• Богданци 214, активни 30
• Кратово 210, активни 14
• Крушево 196, активни 37
• Македонска Каменица 190, активни 48
• Демир Капија 180, активни 37
• Пехчево 177, активни 15
• Дојран 81, активни 7.

Коронавирус