петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Вести

Петровска во официјална посета на Бугарија

Петровска во официјална посета на Бугарија

Министерката за одбрана Славјанка Петровска, заедно со делегација од Министерството и од Армијата денеска престојува во еднодневна официјална посета на Бугарија.

По официјалниот пречек со највисоки воени почести, министерката Петровска ќе се сретне со својот бугарски колега, министерот Драгомир Заков, а во бугарското Собрание ќе има средба и со раководството на парламентарната комисија за одбрана, соопшти МО.

Министерката Петровска во Софија ќе се сретне и со двајца офицери на Армијата на Република Северна Македонија кои во моментов се на високо воено школување на Воена академија „Генерал Ѓорѓи С. Раковски“.

Коронавирус