сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 9
home Вести

Петок, Водици, е неработен ден – следниот продолжен викенд е во април

Петок, Водици, е неработен ден – следниот продолжен викенд е во април

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија известува дека 19 јануари 2018 година (петок), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија.

Тоа е и последниот неработен ден се до април…

Во април се велигденските празници. Велигден ќе биде на 8 април, а неработен ќе биде понеделникот, на 9 април. Заедно со неработниот Велики петок на 6 април, ќе се отвори можност за подолг одмор со оглед на тоа што ќе можете да отпатувате на петок до понеделник.

Интересен спој на празници ќе има во мај. На 24 мај четврток нема да се работи за „Св.Кирил и Методиј“, а во петок, на 25 мај, нема да се работи за Духовден, што е уште еден продолжен викенд.

Коронавирус