сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 40
home Вести

ПЕТ НОВИ СЛУЧАИ ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА

ПЕТ НОВИ СЛУЧАИ ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА

Пет нови случаи со коронавирус во Македонија. За други две лица ќе се врши дополнително тестирање.

Министерот за здравство Венко Филипче информираше за состојбата.

Утрово беа тестирани 7 лица, од кои 4 се позитивни, а 3 се негативни.

Дополнително позитивна на коронавирус е жена која е вратена од Холандија пред неколку дена. Развила симптоми и денес се јавила на Инфективна клиника.

Контактирани се лицата од нејзиното семејство, возачот на таксито кој ја возел од аеродром, а се контактираат и лицата со кои била во авион од Виена. Пациентката е од Скопје и е веќе хоспитализирана.

Другите 4 лица чии резултати денес беа позитивни се од Дебар и на лекување остануваат таму.

Во болницата „Жан Митрев“ кај дополнителни две лица се позитивни резултатите за коронавирус. Утре ќе се тестираат уште еднаш. Двајцата се од Скопје.

 

 

Коронавирус