четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 71
home Вести

Пендаровски утре на пладне ќе го додели мандатот

Пендаровски утре на пладне ќе го додели мандатот

Шефот на државата утре на пладне ќе гододели мандатот за составување на Влада, откриваат извори за Сител. Одлуката на Пендаровски тоа да го направи ден пред истекот на рокот може да се толкува дека веќе е псотигната начелен договор за владина коалиција и парламентарно мнозинство од 61 пратеник.

Претходно Пендаровски и собранискиот претседавач Талат Џафери влегоа во дебата дали претседателот има право да го додели мандатот во услови кога не е завршена конститутивната седница и нема избор на нов собраниски спикер.