сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 126
home Вести

Пендаровски треба да се сретне со Макрон на маргините на мировниот форум во Париз

Пендаровски треба да се сретне со Макрон на маргините на мировниот форум во Париз

Претседателот Стево Пендаровски, кој е во дводневна посета на Париз, вчера учествуваше на вечера за шефови и држави на влади организирана од францускиот претседател во пресрет на Парискиот мировен форум кој се одржува денеска и утре.

Денеска претседателот ќе учествува на мировниот форумот каде ќе има обраќање пред учесниците и на кој ќе се осврне на регионалната безбедност, најавуваат од неговиот кабинет.

На маргините на Парискиот форум, Пендаровски би требало да оствари и билатерална средба со Емануел Макрон, како и со австриската канцеларка Бригит Биерлејн, генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш и со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Парискиот мировен форумот има за цел да отвори дебата за големите глобални безбедносни предизвици со експерти, професори, претставници на граѓанското општество и на меѓународните организации, министри и шефови на држави и влади.

Коронавирус