петок, 29. јули 2022. Вести денес: 133
home Вести

Пендаровски оствари средба со воздухопловниот маршал Стјуарт Пич

Пендаровски оствари средба со воздухопловниот маршал Стјуарт Пич

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседавачот на воениот комитет на НАТО, воздухопловниот маршал Стјуарт Пич, кој престојува во официјална посета на Македонија.

На средбата, информираат од Кабинетот на Пендаровски, беа разменети мислења и информации за тековните процеси во државата, во пресрет на скорешното членство во НАТО алијансата.

На средбата претседателот Пендаровски беше информиран за актуелната состојба во Ирак и на Блискиот Исток.

-Со полноправното членство во НАТО, истакна претседателот Пендаровски, се остварува еден од клучните стратешки приоритети на Македонија, дефинирани од почетокот на нејзината независност. Придонесот во меѓународните мисии и вежби предводени од НАТО, според претседателот Пендаровски, се доказ дека нашата Армија е подготвена да придонесе во колективниот систем за безбедност на Алијансата. Претседателот Пендаровски ја реафирмираше поддршката за натамошни реформи во Армијата и гзолемување на нејзиниот буџет на 2 отсто од БДП до 2024 година. На средбата беше потврдена поддршката што ја дава Алијансата за претстојната фаза на финализирање на интеграцијата на нашата држава во НАТО и беше посочено дека Република Македонија од ценет партнер станува сојузник во Алијансата, стои во соопштението.

Коронавирус