четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 43
home Вести

Пендаровски: Не гледам проблем што институциите се преименувани во национални, а не во македонски

Пендаровски: Не гледам проблем што институциите се преименувани во национални, а не во македонски

На денешната претседателска дебата, меѓу професорката Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река на Телма, кандидатот на СДСМ, Пендаровски беше запрашан дали може да се промени Договорот од Преспа на што Пендаровски го даде следниот одговор:

-Не гледам проблем што институциите се преименувани во национални. Вие ќе морате со некоja утрешна грчка Влада да ги убедите дека треба повторно да го отворите тоа прашање и да препрeгoварате и дали со таков нов догoвот ќе направат да стои македонски јазик бидејќи и сега придавките македонски и кодовите МК и сега ги има не знам што би било подобро, а притоа тој Договор да го ратификуваат во грчкиот Парламент.

Коронавирус