среда, 30. септември 2020. Вести денес: 141
home Вести

Пендаровски на готовс да го смени Заев со Спасовски на премиерската позиција

Пендаровски на готовс да го смени Заев со Спасовски на премиерската позиција

Стево Пендаровски соопшти дека е подготвен да го замени Зоран Заев со Оливер Спасовски.

Според соопштението од неговиот кабинет, претседателот Пендаровски, денеска (03 јануари 2020 година, петок), врз основа на член 84 од Уставот, а во согласност со член 43 од Законот за Владата, ќе му го врачи мандатот на Оливер Спасовски.

Од вила Водно велат дека по завршувањето на седницата во Собранието за избор на Влада, Пендаровски во својот Кабинет – Вила Водно, ќе ги прими членовите на новиот состав на Владата.

Термините за двата настани, врачување на мандатот и приемот за членовите на новиот состав на Владата ќе ги соопштеле дополнително, посочуваат од кабинетот на Пендаровски

Коронавирус