среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 80
home Вести

Пендаровски на форум во Израел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот

Пендаровски на форум во Израел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот

Претседателот Стево Пендаровски денеска и утре ќе престојува во Израел, каде што ќе учествува на лидерски форум по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот 27 јануари и 75-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор на смртта Аушвиц – Биркенау.

Форумот, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, ќе се одржи во Светскиот меморијален центар на Холокаустот Јад Вашем во Ерусалим на 23 јануари, а се очекува присуство на над 40 шефови на држави и влади, како и членови на кралски семејства.

Во рамки на форумот претседателот Пендаровски ќе присуствува на конференцијата на тема „Сеќавање на Холокаустот и борба против Антисемитизмот“, како и на меморијална церемонија на полагање цвеќе.

Претседателот Пендаровски ќе оствари билатерална средба со претседателот на Државата Израел, Реувен Ривлин, како и со други шефови на држави и влади учесници на форумот.

За време на присуството на форумот во Израел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот 27 јануари и 75-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор на смртта Аушвиц-Биркенау, претседателот Пендаровски ќе биде придружуван од сопругата, Елизабета Ѓоргиевска. 

Коронавирус