среда, 8. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Пендаровски: Јас не сум консензуален кандидат, тоа е несреќно избран термин

Пендаровски: Јас не сум консензуален кандидат, тоа е несреќно избран термин

Вчера на 1ТВ гостуваше Стево Пендаровски, кандидат за претседател на Република Македонија кој го избра СДСМ заедно со ДУИ.

Тој при говорењето ги демантираше и СДСМ и ДУИ и рече дека тој не е консензуален кандидат за претседател, иако цело време така го најавуваат партиите.

-Мислам дека консензуален не е вистинскиот израз. Бидејќи консензуз е комплетно, што значи дека некој треба да ги добие сите милион гласови и ништо да не оди кон другите. Мислам дека е тоа несреќен избран термин. Мислам дека најдобро е да се каже сум заеднички кандидат на две, три, десет, петнаесет партии, невладини организации итн. Тоа е најпрецизниот термин што значи консензуален, нагласи Пендаровски.

Најнови вести

Коронавирус