недела, 1. октомври 2023. Вести денес: 71
home Вести

Пендаровски: Им плаќам пијачка на сите академици ако успеаат да избоксуваат зачувување на името на МАНУ

Пендаровски: Им плаќам пијачка на сите академици ако успеаат да избоксуваат зачувување на името на МАНУ

Скандалозен настап на националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски за време на гостувањето во вчерашната емисија на “Само вистина“. Тој се обиде да објасни зошто нема повеќе да стои придавката македонски на ниту една државна институција меѓу кои и МАНУ. Притоа тој рече дека ако академиците на било каков начин успеат да го зачуваат името на институцијата тој на сите ќе им плател пијачка.

– „Сакам да објаснам уште еднаш зошто од државните институции нема да може да има македонска телевизија, односно нема да може да има придавка македонска. Во оваа држава живеат и други освен македонци. И тоа не е измислено со овој договор. Вие не можете во државна институција која ги опслужува сите граѓани да ставите придавка македонски зошто другите пред се албанците велат ако пишува македонска армија тоа значи дека армијата е само на македонците. Ако академиците согласно меѓународната пракса избоксуваат МАНУ да си го задржи своето име јас им плаќам пијачка на сите. Јас ги частам сите ако успат тоа да  го избоксуваат зошто пред да пробаат да преговараат со Грците тоа мора да го направат и со Албанците“, рече Пендаровски.

Видеото го имате на следниот линк.

Најнови вести