петок, 29. јули 2022. Вести денес: 147
home Вести

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја

Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски.

-Денеска, Архиепископ г.г. Стефан на македонски јазик богослужеше заедно со Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј и архиереите на вселенската патријаршија. Нашата црква е во канонско единство во православниот христијански свет. Благодарност до Вселенскиот Патријарх г.г.Вартоломеј, пишува во објавата на претседателот.

Коронавирус