среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 47
home Вести

Пемова: Недозволиво е реализацијата на капиталните инвестиции за првите 9 месеци да бидат само 24,7 %

Пемова: Недозволиво е реализацијата на капиталните инвестиции за првите 9 месеци да бидат само 24,7 %

На денешната собраниска седница за ребалансот на буџетот говореше пратеничката Весна Пемова од редовите на ВМРО ДПМНЕ која истакна дека недозволиво е да реализацијата на капиталните инвестиции е едвај 30 % и да има исто толку пад во градежништвото.

-Недозволиво е реализацијата на капиталните инвестиции за првите 9 месеци да бидат само 24,7 % и пад на градежништвото од 30 %, кажа Пемова.

Имено, Пемова истакна дека овие катастрофални економски параметри се должат на лошите економски политики на Владата.

Коронавирус