вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 164
home Вести

Пекол во Македонија: Еве до кога температурите ќе бидат над 40 степени

Пекол во Македонија: Еве до кога температурите ќе бидат над 40 степени

Во следните денови времето ќе биде особено топло, информираат од УХМР.

Ќе продолжи периодот на многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината. Ќе биде активно портокаловото ниво на опасност од високи температури.

Наместа вдолж Повардарието температурата ќе го надминува 40-тиот степен.

Во понеделник ќе дува засилен претежно северен ветер кој ќе предизвика благо опаѓање на температурите повеќе во северните делови од земјата.

Коронавирус