понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 5
home Вести

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните нè окупирале, а Бугарите нè ослободиле“?

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните нè окупирале, а Бугарите нè ослободиле“?

Поранешната потпретседателка на СДСМ и универзитетски професор Ана Павловска Данева, на Фејсбук ги искоментира најавите на премиерот Заев дека во учебниците ќе има промени, и ќе се отстрани „бугарски“ пред фашистички окупатор.

„Следно што е? Дека партизаните нè окупирале, а Бугарите нè ослободиле“? – прашува таа.

Дел од бугарските медиуми ова го оценија како нивна победа. Заев вели дека не смееме цели нации да обвиниме за фашизам.

Локални избори 2021