четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 157
home Вести

Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири, очекува Дерковски

Партиите да ги почитуваат препораките за јавните собири, очекува Дерковски

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски очекува дека партиите ќе се придржуваат до препораките во врска со јавните собири во контекст на превентивата од корнонавирусот, за што денеска на седница одлучува Владата.

-Се надевам ќе ги почитуваат одлуките на Владата. Ситуацијата е таква во која мора сите да внимаваме и да се однесуваме одговорно. Се надевам дека ќе се однесуваат одговорно во целата ситуација, рече Дерковски одговорајќи на новинарско прашање по денешната јавна седница на ДИК.

Владата, како што најави претходно министерот за здравство Венко Филипче, денеска на седница ќе одлучува дали ќе забрани масовни јавни собири без разлика дали се организираат на отворен или затворен простор, како спортски настани, со цел превенција на ширење на коронавирусот.

Најнови вести

Коронавирус