сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 126
home Вести

Папата Франциско догодина доаѓа во Македонија

Папата Франциско догодина доаѓа во Македонија

Папата Франциско во мај наредната година ќе ја посети Македонија, објави аргентинската државна новинска агенција „Телам“ повикувајќи се на извори во Ватикан.

Посетата на Македонија ќе биде дел од регионалната турнеја на папата која ќе ги вклучи и Романија и Бугарија.

Ова ќе биде прва посета на поглавар на Римокатоличката црква на Македонија, Романија и Бугарија, земји во кои, како што наведува „Телам“, мнозинството граѓани се православни христијани.

Најнови вести

Локални избори 2021