четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 9
home Вести

Пападакис: Грција не ја интересира промена на името, туку идентитетот

Пападакис: Грција не ја интересира промена на името, туку идентитетот

Грција не ја интересира промена на името, туку идентитетот, вели аналитичарот Јоргос Пападакис за Канал 5.

-Не би се согласил дека постои разлика или разни изјави од страна на Грција, дури од почетокот на тој апсурден спор оклу името на Македонија, изјавив неколку пати дека ставот на Грција е многу едноставен – Грција не ја интересира толку да се реши спорот за името, бидејќи не ја интересира како ќе се вика Македонија. Проблемот на Грција е единствено идентитетот на македонскиот народ и тоа постојано се гледа во последните 25 години, вели Пападакис за Канал 5.

Тој вели дека промена на името на Република Македонија за Грција би значело и промена на идентитетот.

-Тоа е нешто за Македонците во светот, нешто свето, не може да се допира тоа. Затоа мислам дека нема суштинско ништо ново за да се промени ништо и да отидеме еден чекор понапред за прашањето на името, истакнува аналитичарот Пападакис.

Аналитичарот нагласува дека прашањето за името кое постои 25 години, не може да се реши за три месеци.

-Од друга страна, Грција постојано со вакви изјави и лицемерности покажува дека не сака да се реши и целта на Грција е добивање на време за Македонија да остане вон ЕУ и вон НАТО, а второ и најважно, ако стигнеме до еден вид на решение тоа да биде новиот идентитет на македонскиот народ. Тоа на сите треба да ни биде јасно, истакнува Пападакис.

Во врска со најавената средба на Зоран Заеви Алексис Ципрас која треба да се одржи во Давос, тој вели дека тоа најверојатно ќе биде една козметичка средба која нема суштински работи да реши.

Коронавирус