петок, 5. март 2021. Вести денес: 89
home Вести

Пановски за Канал 5: Не треба да имаме предрасуди кон кинеските вакцини

Пановски за Канал 5: Не треба да имаме предрасуди кон кинеските вакцини

Воопшто не треба да имаме дилеми за ефикасноста и безбедноста на вакцините од кинеските фармацевтски компании, уверува микробилогот доктор Никола Пановски во разговор за Канал 5.

Пановски појасни дека кинески „Синофарм“ докажал дека нивната вакцина е 80% ефикасна

Според професор Пановски источниоте земји поминале полесно со ковидот , а во врска со успешноста на вакцините вели дека најважна вакцина е онаа што постои.

Иднината на вакцините ќе зависи и од самиот вирус, смета професор Пановски ,а за себеси вели дека нема да бира, ќе се вакцинира со првата вакцина што ќе пристигне. Тој смета дека Ковид пасошите се штетна идеја .

Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со професорот Пановски.

Коронавирус