среда, 28. септември 2022. Вести денес: 182
home Вести

Пановски: Во Македонија има пет пати поголема смртност од корона од просекот во светот

Пановски: Во Македонија има пет пати поголема смртност од корона од просекот во светот

Јас направив пресметка дека Северна и Јужна Америка и Европа имаат 1060 смртни случаи на милион, останатиот свет има 88 и тоа Азија и Африка и Австралија само 35. Македонија има пет пати поголема смртност од просекот во светот, рече микробиологот Никола Пановски на гостувањето на Што не е јасно што се емитува на телевизија Алфа.

Според некое секое патување е опасно и непотребно.

-Овие што се вратија од Занзибар се заразиле по пат. Занзибар нема случаи, и има 509 лучаи од почеток на пандемија и 20 смртни случаи, рече Пановски.

Говорејќи за пописот Пановски посочи дека истиот требаше да се одложи за мај.

-Зошто затоа што е потопло, може да се седи во двор на тераса и сите попишувачи да бидат вакцинирани, вели Пановски.

Коронавирус