среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Пановски: Политиката апсолутно се вмеша во науката, ова е пораз на културата од примитивците

Пановски: Политиката апсолутно се вмеша во науката, ова е пораз на културата од примитивците

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа гостуваше д-р Никола Пановски, микробиолог кој што посочи дека за жал политиката се вмеша во науката и затоа денеск во Македонија има толку многу новозаразени.

-Политиката апсолутно се вмеша во науката, ова е пораз на културата од примитивците. Примитизмот победи, а политиката се определи таму. Религијата ја победи науката, а политичарите ја поддржаа религијата. Тоа е јасно, и последиците се овие денес што ги имаме“, истакна Пановски.

Пановски додаде дека кога науката ќе затаи тогаш букнува пожарот.

Локални избори 2021