среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 196
home Вести

Пановски: Парадокс е да казнуваш некој ако не нема маска надвор, а ги оставаат рестораните да работат и таму луѓето ги вадат маските

Пановски: Парадокс е да казнуваш некој ако не нема маска надвор, а ги оставаат рестораните да работат и таму луѓето ги вадат маските

Парадокс е да казнуваш некој ако не неоси маска надвор, тој надвор може да носи и било што и некоја марама или некој шал, ама ги оставаат рестораните да работат и таму луѓето ги вадат маските. Значи надвор со маска, внатре ги вадат и се шири вирусот, рече доктор Никола Пановски на гостувањето на телевизија Канал 5 во емисијата „Само вистина“.

Пановски со чудење зборуваше и за фактот што се прават по смрта.

-Не знам зошто кај нас се прави тест за КОВИД-19 посмртно. Ако човекот умрел од инфаркт, од мозочен удар или слично му се прави тест и кај нас пишуваат само корона. Многу чудно и неразбирливо. Постсмртно никој не испитува, вели Пановски.

Според него важно е да се знае дека нема докази дека се пренесува вирусот со разминување на луѓето.

-Маска треба да се стави на пазар, кога има луѓе. Не ни требаат други мерки освен овие кои ги имаме. Вирусот букна сега затоа што во октомври и ноември луѓето се затворени, затворени прозорци на работа, затворени прозорци дома, во автобуси, вели Пановска.

Најнови вести

Коронавирус