понеделник, 27. март 2023. Вести денес: 144
home Вести

Паника во УБК, пописот на облека на Боки 13 ја раздрма тајната полиција

Паника во УБК, пописот на облека на Боки 13 ја раздрма тајната полиција

Истражителите на шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска која ја води истрагата за „Рекет“, ја дигнале на нозе Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) кога фатиле да изнесуваат кеси и пакети од депото на зградата, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во МВР.

„Се изнесуваат прислушувани материјали и докази“, била дојавата на совесни вработени во МВР лично до премиерот Зоран Заев. Заев се исплашил и веднаш го побарал министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, за да праша дали повторно УБК прави нешто незаконски како во времето на Горан Грујевски, Сашо Мијалков и Гордана Јанкулоска, велат соговорниците кои биле очевидци на настанот.

По наредба на избеганиот Грујевски, по пуштањето на бомбите во почетокот на 2015 беше изнесена опремата за прислушување од УБК, со која незаконски се прислушувале над 25 илјади граѓани, односно телефонски броеви, а потоа и илјадници списи како доказ дека се прислушувало. Потоа сето ова беше однесено на дробење, топење или палење.

Целиот текст можете да го прочитате ТУКА

loading...