петок, 5. јуни 2020. Вести денес: 13
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Пандов: Приоритетот на оваа Влада на Спасовски и на Заев е да ги исплатат луѓето кои земале пари надвор од законот

Пандов: Приоритетот на оваа Влада на Спасовски и на Заев е да ги исплатат луѓето кои земале пари надвор од законот

Александар Пандов во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за мерките кои се донесени од страна на Владата во врска со коронавирусот при што тој смета дека не било кажано до кога ќе траат тие мерки.

Тој посочи дека доколку овие мерки траат подолго треба владата да има некаква стратегија.

-Од една страна ги слушаме Заев и Спасовски и Анѓушев кои имале три чисти по економија дека се надаават. Едниот вели милијарда ипол, другот вели 2 ипол милијарди дека фалат во буџетот, а вчера со одлука на Влада дознаваме дека се исплатени пари на луѓе од СЈО кој што работеле во време кога не требале да работат, на луѓе кои што имаат евидентирано дека надвор од законот имаат земено од буџетот повеќе илјадници евра. Приоритетот на оваа влада на Оливер Спасовски и на Заев беше тие луѓе да се исплатат. Се плашам, познавајќи им го карактерот на овие луѓе, дека ако ова се пролонгира, ако потрае подолг период дека ние се почесто ќе имаме такви испади во системот, истакна Пандов.

Пандов во своето гостување запраша: Со која одлука оваа Влада донела одлука дека треба да се штампаат нови пари на кои што ќе биде онаа срамна придавка вметната притоа знаејќи дека не се обврзани тоа сега да го прават и дека тоа никој не го гледа, ниту Грција ниту било кого тоа го интетресира.

-Она што јас и секој граѓани го очекува секој од овие министри кој што сме ги плаќале со наши пари да шетатаа по светот да запознаваат моќни други луѓе по светот,  очекувам дека нивните лични пријателства на Заев, на Димитров, на Спасовски, на Шеќеринска ќе ги искористат како што видовме во петокот по барање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ беше испратена помош за државата. Денеска ја добивме од Унгарија . Она што очекува од овие луѓе не е да ги гледам јас по 5 саати по пресови да ни држат предавања и очекувам да се растрчаат и да направат како политичари на луѓето кои се во првата борбена линија, а тоа се здравствените работници, вели Пандов.

Коронавирус