среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 2
home Вести

Пандов: Не може во ЕУ по секоја цена, се што е испорачано од Бугарија е максимално неприфатливо, мора да се обединиме

Пандов: Не може во ЕУ по секоја цена, се што е испорачано од Бугарија е максимално неприфатливо, мора да се обединиме

-ВМРО-ДПМНЕ е историски европска партија, но имаме црвени линии, се досега што е испорачано од Бугарија е максимално неприфатливо, историските комисии нека си разговараат, но без мешање на политиката, потенцираше Александар Пандов, Претседателот на Партискиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва во Канал 5 телевизија.

Пандов вели исто така дека Заев ако нема поместување во ваква ситуација ние ќе ја изгубиме и државата и народот.

Пандов критикуваше дека Бугарија нема никогаш да прифати како малцинство таму да има ниту пак македонци од 1944 година, па изјавите и политиката на Бугарија кон МАкедонија ја процени како шовинистичка.

ВМРО-ДПМНЕ укажува и тврди дека после такви изјави на Заев, Бучковски, Османи и од другата страна на Бугарија ќе дојдеме повторно до некој Анекс или Патоказ, па мора како македонски народ да се надминеме себе, надпартиски и обединети можеме делуваме против ваквите одлуки на власта, порача Пандов.

Коронавирус