понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Пандов: Македонија нема судство, ние сега имаме судство на Заев

Пандов: Македонија нема судство, ние сега имаме судство на Заев

Во вечерашната емисија „Прашањето ми е следно“ на Инфомакс гостуваше Александар Пандов, претседателот на патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ каде што истакна дека Македонија како држава во очите на сите релевантни институции паѓа, паѓа и довербата во институциите и во судството.

– Македонија како држава во очите на сите релевантни институции паѓа, паѓа и довербата во институциите во самата Македонија. Дури и граѓаните не веруваат во институциите. Но на власта тоа не им е важно. На власта единствено им е важно да вршат и да го држат под притисок ВМРО-ДПМНЕ, истакна Пандов, претседател на патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ.

Пандов додаде дека власта преку своите инсталации во судството врши терор и притисок врз своите неистомисленици, и нормално поради тоа во Македонија владее хибриден режим. Поради власта Македонија добива негативни извештаи од меѓународни институции.

– Немаме судство. Ние имаме сега судство на Заев. Се закануваа пред да дојдат на власт дека ќе имало ветинг дека ќе имало тотален реизбор на сите судии, им земаа страв и судиите и судат онака како што ќе им јави. Дали тој, дали некој адвокат негов дали Маричиќ или Љупчо Николовски кој и да е. Но апсолутно ние гледаме дека во Македонија, гледај какви злоупотреби Зоран Заев направи тој е човек кој што нема душа едноставно, кој што во буквална смисла гази преку лешеви за да дојде до сопствената цел. Мене ми е грав да говорам за Никола Младенов па има фамилија тој човек има сопруга. Беше злоупотребен и случајот Мартин Нешковски, беше злоупотребена Тамара, беше злоупотребено смилковско езеро и случајот Монструм. Нема нешто што го зборуваше Зоран Заев а што излезе дека е така и дека е вистина, истакна Пандов.

ЕУРО 2020

Македонија