понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 83
home Вести

Пандемијата во Македонија повторно зима залет: Над 14.500 активни случаи, еве каква е состојбата со коронавирусот по градовите

Пандемијата во Македонија повторно зима залет: Над 14.500 активни случаи, еве каква е состојбата со коронавирусот по градовите

Направени се 6.173 тестови, а регистрирани се 1.865 нови случаи на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 1.686.063 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 239.920, бројот на оздравени пациенти е 217.305, на починати е 8.070, а бројот на активни случаи изнесува 14.545.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 107541, Активни 8192
Куманово 13592, Активни 431
Тетово 11620, Активни 184
Прилеп 11631, Активни 800
Битола 10716, Активни 1383
Гостивар 8253, Активни 164
Кавадарци 7865, Активни 393
Велес 7764, Активни 234
Охрид 7287, Активни 488
Штип 7018, Активни 248
Струмица 6550, Активни 244
Кичево 4504, Активни 172
Кочани 4250, Активни 129
Струга 4060, Активни 121
Гевгелија 3195, Активни 231
Неготино 2768, Активни 114
Свети Николе 2214, Активни 56
Крива Паланка 2041, Активни 78
Ресен 2020, Активни 131
Радовиш 1955, Активни 135
Делчево 1545, Активни 70
Берово 1516, Активни 33
Дебар 1471, Активни 12
Виница 1207, Активни 28
Пробиштип 1193, Активни 48
Валандово 1166, Активни 121
Кратово 805, Активни 16
Богданци 738, Активни 52
Крушево 720, Активни 115
Демир Хисар 679, Активни 36
Македонски Брод 578, Активни 31
Демир Капија 449, Активни 14
Македонска Каменица 444, Активни 16
Пехчево 375, Активни 16
Дојран 190, Активни 9

Коронавирус