петок, 30. септември 2022. Вести денес: 51
home Вести

Падна првиот снег во Скопје

Падна првиот снег во Скопје

По дождот попладнево почна да вее снег во Скопје. Конечно и скопјани ќе можат  да уживаат во првиот снег оваа зима.

А утре се се очекуваат повеќе врнежи попладне, особено во западните делови. Поради нагло заладување проследено со засилен северен ветер, кон крајот на денот во недела врнежите ќе преминуваат во снег на повисоките места, а во текот на ноќта провејување на снег е можно понекаде и во пониските делови на крајниот север и на крајниот исток од земјава.

Во понеделник наутро се уште ќе има провејување на слаб снег во северните и источните делови, а преку денот ќе биде суво, студено и ветровито со засилен северен ветер.

Коронавирус