сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 31
home Вести

Пад на водостојот на поголем дел од реките во однос на вчерашниот ден

Пад на водостојот на поголем дел од реките во однос на вчерашниот ден

Денешните мерења на Управата за хидрометеоролошки работи покажуваат дека нивото на реката Вардар е пониско на сите мерни места, освен кај Демир Капија. Пониско е и нивото на Лепенец, Пчиња, Црна Река и Црн Дрим.

На исто ниво како вчера е водостојот на Брегалница, Крива Река, Радика и Сатеска.

Мал пад на нивото има и кај Дојранското и Преспанското Езеро, а Охридското Езеро е на исто ниво како вчера. /МИА

Локални избори 2021