вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 24
home Вести

Овој македонски град има само еден активен случај на коронавирусот – каква е состојбата со заразени во Македонија ?

Овој македонски град има само еден активен случај на коронавирусот – каква е состојбата со заразени во Македонија ?

Досега во земјата се направени вкупно 1.364.488 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 199.766, бројот на оздравени пациенти е 186.322, на починати е 7.051, а бројот на активни случаи изнесува 6.393.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 87383, Активни 3267
Куманово 12090, Активни 462
Тетово 10949, Активни 104
Прилеп 9375, Активни 258
Гостивар 7997, Активни 25
Битола 7341, Активни 208
Велес 6691, Активни 332
Кавадарци 6188, Активни 192
Охрид 6130, Активни 191
Штип 6065, Активни 212
Струмица 5886, Активни 141
Кичево 4074, Активни 73
Струга 3830, Активни 40
Кочани 3492, Активни 164
Гевгелија 2524, Активни 85
Неготино 2358, Активни 29
Свети Николе 1985, Активни 77
Радовиш 1582, Активни 48
Ресен 1574, Активни 40
Крива Паланка 1582, Активни 125
Дебар 1453, Активни 6
Берово 1227, Активни 15
Делчево 1142, Активни 22
Виница 1077, Активни 34
Пробиштип 994, Активни 64
Валандово 84, Активни4 17
Кратово 633, Активни 35
Богданци 579, Активни 24
Крушево 545, Активни 15
Македонски Брод 476, Активни 2
Демир Хисар 475, Активни 33
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 353, Активни 46
Пехчево 319, Активни 3
Дојран 143, Активни 3