четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 66
home Вести

Овие 12 градови во Македонија се КОВИД СЛОБОДНИ

Овие 12 градови во Македонија се КОВИД СЛОБОДНИ

Досега во земјата се направени вкупно 2.018.029 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.571, бројот на оздравени пациенти е 299.738, на починати е 9.280, а бројот на активни случаи изнесува 553.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145532, Активни 270
Куманово 16629, Активни 10
Битола 15316, Активни 118
Прилеп 14137, Активни 18
Тетово 13450, Активни 7
Кавадарци 10631, Активни 19
Велес 9762, Активни 13
Гостивар 9576, Активни 4
Охрид 8836, Активни 16
Струмица 8050, Активни 5
Штип 8021, Активни 16
Кичево 5618, Активни 17
Кочани 5075, Активни 4
Струга 4715, Активни 1
Гевгелија 4401, Активни 5
Неготино 3677, Активни 3
Ресен 2717, Активни 5
Свети Николе 2626, Активни 2
Радовиш 2528, Активни 0
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1971, Активни 1
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1655, Активни 12
Валандово 1485, Активни 0
Виница 1391, Активни 3
Пробиштип 1265, Активни 0
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 964, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 828, Активни 0
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 2
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0.

Коронавирус