четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 13
home Вести

ОВАА КОБНА ГРЕШКА НА ПОПОВИТЕ НЕ СЕ ЗАБОРАВА – на денешен ден гром удри во манастирот Света Богородица во Берово и усмрти 9 лица

ОВАА КОБНА ГРЕШКА НА ПОПОВИТЕ НЕ СЕ ЗАБОРАВА – на денешен ден гром удри во манастирот Света Богородица во Берово и усмрти 9 лица

На денешен ден во 1996 година на прослава на православниот христијански празник Успение на Света Богородица, во манастирската црква „Св. Богородица“, кај Берово, од громовите што удриле во масата од 10 до 15 илјади луѓе, загинале девет лица, а 40-ина биле повредени.

Повеќе од две децении се уште останува неразјаснет случајот од трагедијата кога по силното невреме со грмотевици гром удри во дворот на манастирот.

Пред пет години штипската ТВ Стар објави сведочење на пензионираната новинарка Љубинка Клинчарска, која прва ја објавила веста за трагичната прослава на празникот.

– Некои од моите соговорници ги обвинија поповите, бидејќи курбанот беше преместен наместо во среда кога е посно тие го направија во четврток. Па, се толкуваше како божја казна. Но, едно што не ми се допаѓа е дека сите заборавија на жртвите им ветуваа, но за нив ништо не се направи, изјавила тогаш Клинчарска.

Покрај манастирот за Успение на пресвета Богородица и наредните години до ден-денес се собираат илјадници верници, каде во стотина казани се подготвува ручек за прославата за гостите, но на денот на празникот, со што Малешевијата ја продолжува вековната традиција на црковно-народниот собир.

Во видеото (под текстот), објавено од ТВ Стар во 2016 година, е сведечењето Клинчарска за настанот.