вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 12
home Вести

Ова се температурите измерени утрово- следува голем студ следните денови

Ова се температурите измерени утрово- следува голем студ следните денови

Во поголем дел од државата утринава е студено со врнежи од снег и минимални температури под нулата.

Најстудено е во Маврово и Ѓуриште каде се измерени -7 степени, а најтопло во Гевгелија каде утринската температура е три степени над нулата.

Врнежи од снег утринава има во западните делови од државата, а долж Повардарието дува засилен северен ветер. Во текот на денот врнежите од снег ќе биде повремени, а поообилни се очекуваат во ноќните часови. Дневната температура нема да се разликува од утринската и ќе биде во интервал од -2 до 3 степени, а на планините и значително пониска, особено во северните делови.

Врнежи од снег ќе има и во Скопската Котлина, почнувајќи од претпладневните часови, а пообилни ќе бидат во ноќните часови. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе биде околу нулата.

Поради влијанието од многу студена и влажна воздушна маса пообилни врнежи се очекуваат и утре претпладне кога на пониските места ќе се формира снежна покривка од околу 10 до 15 см, а на планините ќе се зголеми и за над 30 см. Во вторник послаби врнежи од снег ќе има во западните и јужните делови од земјава.

До четврток температурите ќе бидат значително под просекот за овој период од годината. Утринските температури од вторник до четврток ќе се спуштаат и под -10 степени. (МИА)

Коронавирус