понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 66
home Вести

Ова се новите министри во Владата

Ова се новите министри во Владата

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска ги објави новите предлог министри. Имињата по предлог на премиерот Зоран Заев се доставени до Собранието.

Рената Дескоска од Министерството за образование ќе се префрли во правда, каде што ќе ја извршува функцијата министер. Арбр Адеми ќе биде новиот министер за образование, како замена за Дескоска. Асаф Адеми ќе ја презема фотелјата на Роберт Алаѓозовски во Министерството за култура, додека Барду Лаути ќе биде нов министер без ресор.