вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 73
home Вести

Ова се најновите резултати објавени од Државната изборна комисија

Ова се најновите резултати објавени од Државната изборна комисија

Според последните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 99,95 отсто од гласовите, претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски има 42,84 отсто од гласовите, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давковаима 42,24 отсто, а кандидатот поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, Блерим Река има 10,57 отсто од гласовите.

Резултатите во живо можете да ги следите на следниот линк.

 

Коронавирус