понеделник, 20. септември 2021. Вести денес: 11
home Вести

Ова е вкупната бројка на попишани граѓани во првите осум дена од пописот

Ова е вкупната бројка на попишани граѓани во првите осум дена од пописот

Вкупно 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови се попишани во првите осум дена од пописот, објави денеска Државниот завод за статистика.

Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 192.538 лица.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември. (МИА)

Коронавирус