петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 77
home Вести

Ова е новиот извештај за коронавирусот во Македонија

Ова е новиот извештај за коронавирусот во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.232 тестови, а регистрирани се 76 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 56, Битола – 10, Кавадарци – 3, Охрид и Кичево – по 2, Куманово, Гевгелија и Ресен – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (76), регистрирани се 14 реинфекции.

Регистрирани се 73 оздравени пациенти од: Скопје – 40, Битола и Охрид – по 5, Кавадарци – 4, Прилеп и Штип – по 3, Ресен, Тетово, Гостивар, Делчево и Берово – по 2, Куманово, Струмица и Струга – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително се регистрирани 3 починати лица од Скопје (80г), Охрид (82г) и Куманово (75г). Сите лица се починати во болнички услови. Лицата се пoчинати во период од 17.04 – 17.05.2022 година.

Направени се 1.232 тестови преку: ИЈЗ-104, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–81, Жан Митрев (Филип Втори)-60, Авицена-13, Биотек-29, Систина-20, лабораторија Лаор-28, Синлаб-11, Ремедика-11, Плодност-11, Генеа-4, Никоб Лаб-84, ВФВ Медикал-20, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 587.

Досега во Македонија се направени вкупно 2.042.527 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.113, бројот на оздравени пациенти е 301.275, на починати е 9.296, а бројот на активни случаи изнесува 542.

Дистрибуција по градови:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146341, Активни 328

Куманово 16665, Активни 13

Битола 15587, Активни 75

Прилеп 14194, Активни 14

Тетово 13470, Активни 5

Кавадарци 10675, Активни 15

Велес 9783, Активни 2

Гостивар 9603, Активни 7

Охрид 8890, Активни 16

Струмица 8071, Активни 1

Штип 8044, Активни 8

Кичево 5643, Активни 9

Кочани 5087, Активни 6

Струга 4724, Активни 4

Гевгелија 4418, Активни 5

Неготино 3687, Активни 2

Ресен 2744, Активни 10

Свети Николе 2628, Активни 3

Радовиш 2530, Активни 1

Крива Паланка 2414, Активни 0

Делчево 1983, Активни 1

Дебар 1675, Активни 1

Берово 1674, Активни 11

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1393, Активни 0

Пробиштип 1267, Активни 0

Богданци 1021, Активни 0

Кратово 965, Активни 0

Крушево 927, Активни 1

Демир Хисар 835, Активни 2

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 2

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Коронавирус