среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Отворено писмо до Пендаровски и Заев: Припадници на Армијата и Полицијата да се вклучат во активности за заштита на правата на граѓаните загарантирани со Устав

Отворено писмо до Пендаровски и Заев: Припадници на Армијата и Полицијата да се вклучат во активности за заштита на правата на граѓаните загарантирани со Устав

Има ли пилот во авионот?, прашуваат од О2 иницијативата за заштита и одбрана на природата и обезбедување на чиста и здрава животна средина, кои денес  заедно со други граѓански организации и иницијативи, испратија писмо до претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев.

-Секојдневно пожари, од сметилиша, депонии, шуми, дишеме отров. Ни гори драгоцена шума, национални паркови во пламен. Имаме ли ние институции што треба да се грижат за нашата безбедност и здравје? Според она што се случува на терен изгледа немаме или мислат дека ситуацијата не е доволно алармантна? Колку и да се трудат Инспекторатите да излезат на терен, отсуството од координирани акции со МВР, допринесува да нема никаков ефект, граѓаните се уморни од постојано пријавување без ефект, пожарникарите и самите знаат како успеават да постигнат, инспекторите оние малку што се на терен ја ризикуваат својата безбедност, стои во објавата на Фејсбук и се додава:

„Денес испраќаме отворено писмо до Претседател на Република Северна Македонија, г-дин Стево Пендаровски, до Претседател на Влада на Република Северна Македонија, г-дин Зоран Заев. Бараме припадници на Армијата и Полицијата – во координација со сите капацитети на Дирекцијата за заштита и спасување, Регионалните центри за управување со кризи, Општинските штабови за заштита и спасување, Државниот инспекторат за животна средина, Државниот комунален инспекторат, Инспекторат на Град Скопје и инспекторатите на општините – активно да се вклучат во активности за заштита на нашите права загарантирани со Устав“.

Коронавирус