четврток, 2. јули 2020. Вести денес: 241
home Вести

Oтворeни неколку сериозни истраги против јавни функционери, потврди Чулев

Oтворeни неколку сериозни истраги против јавни функционери, потврди Чулев

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за ТВ21 го потврди министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев.

Ние веќе имаме отворено сериозни истраги, во областа на организираниот криминал и во областа на корупцијата. Ќе излеземе во наредниот период и со пресови преку кои ќе ја информираме јавноста, а тоа не го направивме претходно поради коронавирусот, изјави Наќе Чулев во емисијата „10 минути“ на ТВ21.

Додаде дека и покрај тоа што Министерството беше доста ангажирано во борбата против коронавирусот, работеше и на неселективна сериозна борба против организираниот криминал и корупцијата, како и сериозни злоупотреби на системот.4

Парламентарни избори 2020