сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 0
home Вести

Отворена предистражна постапка за „Рекет 2“

Отворена предистражна постапка за „Рекет 2“

Предистражна постапка за „Рекет 2“ веќе е започната потврдуваат за „Алфа“ од Јавното обвинителство.

-Кривичната пријава поднесена од Вера Иванова против Директорот на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев, Министерот за здравство Венко Филипче, а која беше и проширена против уште едно лице е распределена кај јавен обвинител. Започната е предистражна постапка, велат од ЈО.

Претходно претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предупреди дека ако Јавното обвинителство не е транспарентно во постапките, јавно ќе ги објават документите што ги поседуваат за оваа афера.