вторник, 28. јануари 2020. Вести денес: 0
home Вести

Oтворeна истрага: Како тутунарите се офајдија со 27 милиони евра среде избори ?

Oтворeна истрага: Како тутунарите се офајдија со 27 милиони евра среде избори ?

Антикорупциската комисија денеска отвори истрага по сопствена иницијатива за вчерашната исплата на 26.786 тутунари со субвенции од над 27 милиони евра за ланската реколта, објави Плусинфо.

Оваа информација, како што беше речено на денешната седница на антикорупционерите била објавена вчера попладнето на сајтот на Министерството за земјоделство, што беше повод Државната комисија за спречување на корупцијата, да отвори предмет, затоа што исплатата е направена спротивно на членот 8 од Изборниот законик.

На исплатата државни пари среде кампања реагираше и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

 

Најнови вести