четврток, 28. јануари 2021. Вести денес: 122
home Вести

Осветена црквата Св. Петка во прилепско Ново Лагово

Осветена црквата Св. Петка во прилепско Ново Лагово

Во прилепското село Ново Лагово денеска беше осветена црквата Св. Петка.

Со чинот на осветувањето на црквата чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско-пелагониски господин Петар.

На осветувањето на црквата присуствуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Ласкоска.

Инаку, темелите на црквата Св.Петка во село Ново Лагово беа поставени и осветени во 2001 година од страна на Митрополитот Преспанско-пелагониски господин Петар.

Коронавирус