понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Вести

Осквернавена црквата Св. Јован Крстител во Бутел

Осквернавена црквата Св. Јован Крстител во Бутел

Искршена и ограбена црквата Св. Јован Крстител во населбата Бутел чиј инвеститор е бизнисменот и сопственик на бензинските пумпи Макоил, Мите Јовановски, пренесува 24 ТВ.

Црквата освен што е демолирана, е и осквернавена. Непознати сторители ги зеле парите, но во храмот извршиле и нужда.

Вечерва полицијата направи увид во присуство на ктиторот. Велат работат на расчистување на случајот.

Најнови вести

Коронавирус