понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Орбан со прва изјава по барањето за политички азил на Груевски

Орбан со прва изјава по барањето за политички азил на Груевски

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан денес гo упати новинарoт од унгарската телевизија „24“ одговори да побара од правните експерти околу прашањето за политичкиот азил на поранешниот премиер на Македонија,  Никола Груевски.

-Тоа е правно прашање, одговорот побарајте го кај адвокатите“, одговори Орбан запрашан да ги објасни основите на Груевски за престојот во Унгарија, односно зошто не е во транзитната зона за време на неговото барање за азил.

Локални избори 2021