петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 136
home Вести

Орбан: Мицкоски и неговиот тим ќе ги врати Македонците на патот на развојот и ќе им ја врати верата во иднината!

Орбан: Мицкоски и неговиот тим ќе ги врати Македонците на патот на развојот и ќе им ја врати верата во иднината!

Премиерот на Република Унгарија и претседател на ФИДЕС, Виктор Орбан, преку видео обраќање даде поддршка на големиот митинг кој вечерва се одржува пред македонската влада.

-Драги македонски пријатели, почитуван претседател Мицкоски! Ви пренесувам поздрав од ФИДЕС-Христијанско-демократската партија. Ние сме сосчленови во Европската Народна партија и треба да знаете дека можете секогаш да сметате на нас и таму. Ние, Унгарците, им должиме благодарност на членовите на ВМРО. Им должиме благодарност бидејќи во најтемните часови на миграциската криза, лидерите на ВМРО имаа храброст, мудрост и сила да ги заштитат Македонците, Унгарците и со тоа Европејците. Никогаш нема да го заборавиме пријателството со вас. Ние застануваме на вашата страна, го поддржуваме ВМРО и го поддржуваме вашиот претседател, порача Орбан.

Премиерот на Унгарија пред македонскиот народ порача дека Мицкоски и неговиот млад тим ќе успее да ги врати Македонците на патот на развојот и да им ја врати верата во иднината.

-Пред вас е голема можност, но морате да бидете успешни во една сложена европска ситуација. Во таква сложена ситуација, секаде се потребни храбри и силни лидери. Лидери кои ја сакаат својата татковина, имаат искуство и не колабираат ни под притисок на надворешни сили. Ви честитам што успеавте да ја обновите својата партија. Јас сум убеден дека заедницата на ВМРО под раководството на претседателот Мицкоски и неговиот млад тим ќе успее да ги врати Македонците на патот на развојот и да им ја врати верата во иднината. Јас и мојата партија сме победиле и изгубиле на избори во минатото. Потоа повторно сме победиле и се вратиле. Немојте да ја заборавате старата мудра изрека: „Успехот не е конечен и неуспехот не е фатален, единствено важно е дали сме доволно храбри да продолжиме“, порача Орбан.

Коронавирус