четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 45
home Вести

„Општина Центар“: Одбраната бара одложување на расправата бидејќи во моментот не постои овластен тужител на СЈО

„Општина Центар“: Одбраната бара одложување на расправата бидејќи во моментот не постои овластен тужител на СЈО

Одбраната во предметот на СЈО „Општина Центар“ бара од судот да донесе решение со кое ќе ја одложи денешната главна расправа, бидејќи во овој предмет, а и во другите на СЈО, не постои овластен тужител.

Според адвокатот Димитар Дангов додека специјалната обвинителка Катица Јанева се наоѓа во притвор, СЈО не може да го застапува овој предмет, а уште помалку обвинителите кои денеска се во судницата- Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски.

-Со сета почит до обвинителите кои денеска се тука, но постои правна ситуација која преставува пречка за продолжување на овој предмет, а и на сите останати предмети на СЈО. Општо познато е дека Катица Јанева е во притвор определен од овој суд а по предлог на Ј.О за организиран криминал и корупција за предметот “Рекет”. Општо познато е дека решението мерка притвор е според чл. 165 став 1 точка 1,2 и 3 од ЗКП. Тоа значи дека постои страв дека обвинителката Јанева може да го повтори кривичното дело. Тој страв е оправдан, па државата одлучила да ја спроведе во притвор. Според законот за СЈО само Катица Јанева е овластена и има надлежност да ги застапува предметите. Ако во моментов Јанева неможе да ги застапува предметите, тогаш уште помалку можат Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски, рече Дангов.

Локални избори 2021