понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 120
home Вести

“Општина Центар”: Мирослав Шиповиќ не видел и не чул партиски обележја меѓу демонстрантите

“Општина Центар”: Мирослав Шиповиќ не видел и не чул партиски обележја меѓу демонстрантите

На денешното рочиште за предметот “Општина Центар”, беше испрашуван сведокот на Специјалното јавно обвинителство, Мирослав Шиповиќ, член на СДСМ. Тој пред судот изјави дека во толпата пред општината за време на демонстрациите во 2013 година, видел лица во црни маици со верски обележја. Тие извикувале пароли “антихристи антихристи”.

На вкрстено прашање од адвокатот Боро Тасевски дали помеѓу демострантите видел или слушнал партиски извикувања или обележја, Шиповиќ рече дека немало такво нешто.

Коронавирус