сабота, 31. јули 2021. Вести денес: 3
home Вести

Опозицијата не отфрла можност за протести

Опозицијата не отфрла можност за протести

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за ТВ Алсат М, посочи дека ова што во моментот се случува во Република Македонија ги поминува сите граници на нормално функционирање на една држава, додавајќи дека е потребно формирање на техничка влада од 100 дена и распишување на предвремени парламентарни избори.

-Ова што денеска се случува навистина ги поминува сите граници на нормално функционирање на една држава. Јас го разбирам тој дел и затоа велам се уште додека повикуваме на мирен начин е потребно да се организираат предвремени парламентарни избори, додаде Мицкоски.

Тој нагласи дека не ја исклучува можноста за протести од страна на ВМРО-ДПМНЕ велејќи дека тој поддржува секогаш мирни протести каде што граѓаните на мирен и достоинствен начин ќе морат да го искажат револтот за катастрофалните политики на владата на Заев и неговите соработници.

-Таман работа. Апсолутно секогаш мирни протести, секогаш организирање на мирни протести за опција за било која опозиција вклучително и за ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата во Република Македонија без разлика дали таа опозиција ќе биде само ВМРО-ДПМНЕ или останатите опозициони партии. Зошто тоа да не бидат и опозиционите партии од албанскиот блок, изјави Мицкоски.

Коронавирус